2013-04-10
Wicemistrz Europy będzie musiał zrezygnować ze startów?
Plany turniejowe Bartka Mroza (fot.), pierwszego w historii polskiego parabadmintona wicemistrza Europy i trzeciego parabadmintonisty w światowym pararankingu, stoją pod znakiem zapytania. Mróz poszukuje sponsora, który byłby w stanie sfinansować wyjazdy na zawody w Hiszpanii (24-28 kwietnia) i Bangkoku (25-29 czerwca). W związku z tym Redakcja BadmintonZone zwraca się z prośbą do osób i firm, które mogłyby wesprzeć Bartka: pomóżmy temu zdolnemu badmintoniście w realizacji jego marzeń!

 

Niedawno pisaliśmy o bogatych planach startowych Bartka Mroza (zob. Kalendarz turniejowy wypełniony po brzegi, 19.03.2013). Parabadmintonowy wicemistrz Europy miała zamiar wziąć udział w tym sezonie w czterech turniejach: I Turkish International Enes Cup (Antalya)IV Spanish Para-Badminton International (Villajoyosa),  I Thai Para-Badminton International (Bangkok) oraz Mistrzostwach  Świata w Parabadmintonie (Dortmund)

Wyjazd do Turcji udało się zrealizować tylko dzięki pomocy sponsora, Grupy Azoty. Mróz zdobył tam złoty medal w grze podwójnej i srebro w singlu. Uczestnictwo Bartka w pozostałych turniejach stoi jednak pod dużym znakiem zapytania, jeśli nie znajdzie się sponsor, który sfinansuje zagraniczne wyjazdy. 

Pieniądze na zagraniczne turnieje Mróz musi zdobyć samodzielnie, nie wspiera go w żadnym wymiarze PZBad (zob. Po linii największego oporu, 2.02.2013), co wzbudza zdumienie wśród innych, mniej utytułowanych parabadmintonistów, którym skutecznie pomagają rodzime związki.

Przypomnijmy, Bartłomiej Mróz to zawodnik klubu MMKS Kędzierzyn-Koźle. Od początku kariery (2005 r.) związany z trenerem Tomaszem Zioło. Jest pierwszym w historii biało-czerwonym zawodnikiem, który wziął udział w imprezie parabadmintonowej rangi mistrzowskiej, zdobywając srebrny medal ME.

Zawsze lubił sport, zwłaszcza biegi i piłkę nożną, ale to właśnie badminton stał się jego największą pasją życiową. Od urodzenia nie ma prawego przedramienia, mimo to rozpoczął treningi ze zdrowymi zawodnikami. Do sekcji badmintona trafił przypadkiem, za sprawą rodzeństwa. Po ukończeniu gimnazjum w Kędzierzynie-Koźlu, zachęcony przez Tomasza Zioło, rozpoczął naukę i treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Głubczycach.

Na mistrzostwa Europy dla osób niepełnosprawnych trafił niejako przypadkiem, zachęcony przez jednego z niemieckich trenerów i dzięki staraniom własnego trenera, Tomasza Zioło.

Nigdy, ani na korcie, ani szkole, ani w życiu nie rościł sobie prawa, aby traktować go z taryfą ulgową. Uważa, że badminton niepełnosprawnych niczym nie różni się od normalnego badmintona. Podziwia Natalię Partykę, która jest dla niego wzorem sportowca i człowieka. Chce dalej grać w badmintona, a także rozwijać się na gruncie parabadmintona.

Bartłomiej Mróz zajmuje obecnie trzecią pozycję w światowym rankingu parabadmintonistów (PBWF). Jako pierwszy z Polaków posiada również licencję parabadmintową: D-POL-0001-M.


Fot. © Tomasz Zioło (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj