2020-10-31
Ryszard Lachman (1935-2020)
Urodzony 3 kwietnia 1935 r. w Chołowiczach, wsi w powiecie mińskim (była Litwa, obecnie Białoruś), położonej nad rzeką Dźwinosą, dopływem Wilii, pomiędzy miejscowościami Borysowem i Mołodecznem.

W dniu 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę od zachodu, zaś 17 września 1939 r. od wschodu Sowieci. Na wschodnie tereny Rzeczypospolitej Polskiej wkroczyła Armia Czerwona, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Skutkiem działań sowieckich była masowa wywózka ludzi z tamtych terenów, najczęściej na Syberię, Kazachstan. Tadeusz Lachman, ojciec Ryszarda, został aresztowany (pracował w policji) i wywieziony do Murmańska. Matka Michalina wraz z synem, ciotką i swoją matką zostali wywiezieni transportem do Kazachstanu. Tam przetrwali całą wojnę, do Polski powrócili jednym z pierwszych transportów repatriacyjnych. Trudniej było z ojcem, uciekł z Murmańska i zgłosił się do armii gen. Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Zdemobilizowany w Londynie, po wojnie natychmiast powrócił do Polski.

Szkołę podstawową i liceum Ryszard ukończył w Miechowie. Uwielbiał matematykę i fizykę, rozwiązywanie wszelkich zadań było jego pasją. Z łatwością dostał się na Politechnikę Krakowską — Wydział Samochodów i Ciągników. Po studiach dostał nakaz pracy w Zakładach Mechanicznych „Ursus” koło Warszawy. Tam też zamieszkał. Był niespokojnym duchem, w ramach relaksu zgłosił się do pracy społecznej w sekcji badmintona TKKF w Zakładach Mechanicznych Ursus w Ursusie, która działała bardzo prężnie. Największe sukcesy odnosili w niej małżonkowie Zdzisława i Kazimierz Prędcy oraz ich syn Jacek.

Ryszarda poznałam podczas pierwszego Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Badmintona, który odbył się 7 listopada 1977 r. Rysiek został członkiem Komisji Propagandy, której przewodniczył Stefan Rzeszot.

W 1981 r. kolejny zarząd powołał Go na funkcję wiceprezesa do spraw sportowych, zaś w 1985 r. został wybrany do zarządu PZBad na funkcję wiceprezesa ds. propagandy, którą piastował przez wiele lat.

Z Zakładów Mechanicznych Ursus przeszedł do pracy w Mazowieckim Ośrodku Badawczym z siedzibą w Kłodzienku, a stamtąd do Wydawnictw Naukowo-Technicznych. 

W Państwowym Wydawnictwie Naukowym pracował jako kierownik działu technicznego. Jako kierownik działu w Wydawnictwie Sport i Turystyka wydał książkę „Badminton”, której był współautorem wraz z Andrzejem Szalewiczem. Jako wiceprezes do spraw propagandy wie, jak ważna jest praca wydawnicza, szkoleniowa i współpraca z dziennikarzami. Ryszard Lachman przekonuje Wytwórnię Filmów Sportowych i Turystycznych „Sportfilm” do realizacji trzech filmów szkoleniowych: Badminton – trening specjalistyczny (w dwóch częściach) i Badminton — sędziowanie. Cały czas spotyka się z dziennikarzami, Zdzisławem Zakrzewskim i Krzysztofem Wyrzykowskim, (obaj TVP), oraz Januszem Kalinowskim, z którym organizuje Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w badmintonie. Kolejna kadencja zarządu rozpoczęła się w 1988 r., a Ryszard w dalszym ciągu przewodniczył komisji propagandy (od 17 grudnia 1991 r.).
 
Ryszard pokochał badminton nie tylko jako działacz. Był zawodnikiem grającym w różnych turniejach. W 1973 r. w Świeradowie zdobył złoty medal i I miejsce w kategorii 41-45 lat, wysokie miejsca zajmował, grając w turniejach amatorów (1979-1989) pod patronatem gazet takich jak „Kurier Polski” czy „Życie Warszawy”.
W Indywidualnych Mistrzostwach Polski Weteranów odbywających się w 1998 i 1999 r. w Słupsku Ryszard grał w kategorii 60+, zajmując pierwsze miejsce. W 2001 r. grał w IMP Weteranów, wygrywając grupę VI.

Po raz ostatni widziałam Ryszarda na kortach w hali sportowej w Zielonce w roku 2017 podczas mistrzostw Polski seniorów. Dokładnie pamiętam ten turniej i dwóch wielce szanownych starszych panów grających debla, Jerzego Grzybowskiego i Ryszarda Lachmana. Już wtedy bardzo chorował. Pomimo tego przyjechał taksówką na swój mecz dokładnie na wyznaczona godzinę. Byli w stałym kontakcie telefonicznym: Ryszard i jego partner deblowy Jerzy. Zagrali świetny mecz, Ryszard ubrał się, zamówił taksówkę i pojechał z powrotem do domu. To był jego ostatni badmintonowy mecz.

Jego zdrowie ciągle się pogarszało, lecz mimo to często rozmawialiśmy telefonicznie, a w 2019 r. w listopadzie zaprosiliśmy Go na otwarcie wystawy „Z badmintonem przez wieki”. Był bardzo szczęśliwy, że mógł być obecny (fot. 1.) w gronie działaczy rodziny badmintonowej. Jak zwykle z fasonem zajechał pod Centrum Olimpijskie w Warszawie zamówioną taksówką.

Prowadząc spotkanie, zarówno Andrzej Szalewicz, jak i ja, wspominaliśmy lata pracy, jakie wspólnie z koleżankami i kolegami spędziliśmy w badmintonie. Pierwsza zaczęłam swoje wspomnienia od przedstawienia człowieka, który uczył mnie tajników badmintona: od Pana Ryszarda Lachmana. Tak, od Pana Ryszarda zawsze uśmiechniętego, życzliwego, pomocnego wszystkim Człowieka, Gentlemana w każdym calu, inaczej nie mogłam.

- Panie i Panowie, przedstawiam Wam mojego Tutora, Pana Ryszarda Lachmana- i popłynęła jedna z pierwszych opowieści tego wieczoru.

Gośćmi naszego spotkania byli: były prezes Europejskiej Unii Badmintona Badminton Europe pan Torsten Berg i jego zona Vera oraz aktualny wiceprezes Europejskiej Unii Badminton BEC i jednocześnie wiceprezes Światowej Federacji Badmintona (BWF) João Matos.

Ryszard Lachman był odznaczony Meritorious Service Award International Badminton Federation 1997 (BWF), medalem Polskiego Związku Badmintona 1991, złotą odznaką Polskiego Związku Badmintona 1995.

Ryszard zmarł 29 października 2020 r. 

Rysiu, nie ma Ciebie wśród nas, odszedłeś, ale Twoja dobroć i życzliwość pozostały z nami. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Warszawie 6 listopada 2020 r. o godz. 11 (Dom Pogrzebowy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach).

Odpoczywaj w pokoju R.I.P.
Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl

Jadwiga Ślawska-Szalewicz

© BadmintonZone.pl | zaloguj